reklama

Ako na to: Filmy na mobile, iPode

Mnohí už určite neraz zatúžili po pozeraní filmov na cestách, či na miestach, kde televízor nie je k dispozícii. Odradila ich však zdanlivá technická náročnosť nahratia videa do mobilného zariadenia, prípadne jazyková bariéra. V článku si ukážeme krok za krokom, ako skonvertovať film z počítača do formátu vhodného pre mobil alebo iPod, aj ako do neho v prípade potreby pridať titulky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Možnosť prehrávania filmov majú zrejme všetky priemerné (a lepšie) telefóny z posledných dvoch-troch rokov. Konkrétne musí spĺňať dve podmienky:

  1. samotná schopnosť prehrávania videí; najspoľahlivejšou cestou overenia je manuál alebo web výrobcu, ak však váš telefón dokáže video natáčať, alebo nejaké krátke "ukážkové" videá už obsahuje, s najväčšou pravdepodobnosťou vyhovuje,

  2. pamäťová karta, na ktorú viete nahrávať dáta z počítača (jednotlivé spôsoby - USB kábel, Bluetooth, čítačka kariet - spomeniem na konci článku); jeden film v závislosti od kvality, dĺžky a rozmerov obrazovky zaberie 150 až 400 MB.

Etapou procesu nahrávania filmov do mobilu, z ktorej má väčšina používateľov najväčšie obavy, je konverzia samotného filmu do formátu, ktorý dokáže telefón prehrať. V článku si ukážeme trojkrokový postup, z ktorých ale prvé dva môžete (napr. pri prvom pokuse) v prípade nepotreby vynechať:

  1. orezanie filmu tak, aby jeho pomer strán bol 4:3 - zabránime tak čiernym pruhom na spodnom a dolnom okraji obrazovky (a zväčšíme tak samotný obraz)

  2. pridanie titulkov do filmu

  3. konverzia filmu do formátu 3GP či MP4, s ktorým si mobily resp. iPod poradia

Nezľaknite sa prosím toho, že tieto tri kroky vyžadujú tri rôzne programy. Všetky sú zadarmo, prvé dva dokonca netreba vôbec inštalovať (stačí priamo spustiť).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. VirtualDub - orezanie filmu, pridanie titulkov (kroky 1 a 2)

  2. SRTtoSSA - príprava titulkov (len pre krok 2)

  3. SUPER - konverzia filmu do ľubovoľného formátu vo zvolenej kvalite (len pre krok 3)

Preskočiť na krok 3 môžete kliknutím na tento odkaz.

1.) Orezanie filmu

Tento návod predpokladá, že film vo vašom počítači je v najbežnejšom formáte AVI (má koncovku .avi) a že máte nainštalovaný kodek na jeho prehrávanie (ak náhodou nie, inštalácia najbežnejšieho kodeku Xvid je otázkou jednej či dvoch minút - inštalujte ho ale ešte pred spustením VirtualDubu).

Keď máme stiahnutý a rozbalený VirtualDub, spustíme ho pomocou VirtualDub.exe. Náš AVI film otvoríme cez hlavné menu programu File -> Open video file....

otvorenie videa
otvorenie videa 

Po úspešnom otvorení (vo VirtualDube sa zobrazí úvodný snímok filmu, najčastejšie je to čierna plocha) pokračujeme do Video -> Filters....

SkryťVypnúť reklamu
reklama
zobrazenie dialógu filtrov
zobrazenie dialógu filtrov 

Zobrazí sa dialógové okno s titulkom Filters. Zoznam v ňom je zatiaľ prázdny, čoskoro to však zmeníme kliknutím na Add....

dialóg filtrov
dialóg filtrov 

V novom okne zvolíme položku "null transform" a klikneme na OK.

Do zoznamu aplikovaných filtrov pribudla jedna položka. Jej meno je očakávateľne null transform, naľavo od nej ale vidíme súčasné rozmery vášho filmu, tie si zapíšeme alebo zapamätáme.

Označme teraz túto novú položku kliknutím myši a následne kliknime na tlačítko Cropping... v pravej časti dialógového okna. Objaví sa nové okno, v ktorom cez hodnoty X1 offset (ľavý okraj), X2 offset (pravý okraj), Y1 offset (horný okraj) a Y2 offset (dolný okraj) môžeme "urezávať z filmu".

SkryťVypnúť reklamu
reklama
urezávanie
urezávanie 

Keďže dnešné filmy sú v drvivej väčšine širokouhlé a obrazovky mobilov v klasickom pomere 4:3, budeme urezávať z horizontálneho rozmeru (pomocou položiek X1 offset a X2 offset).

Tu vstupuje do hry trocha matematiky, pretože potrebujeme odrezať toľko, aby výsledný pomer strán bol 4:3 alebo mierne väčší a zároveň aby nový horizontálny rozmer bol násobkom čísla 16. Možný postup (príklady sú pre pôvodný rozmer 576x304):

  1. Zvislý rozmer filmu číslom delíme číslom 16. (304 / 16 = 19)

  2. Výsledok vydelíme tromi. (19 / 3 = 6,33)

  3. Výsledok vynásobíme štyrmi. (6,33 * 4 = 25,33)

  4. Výsledok zaokrúhlime smerom hore na najbližšie celé číslo. (25,33 = 26)

  5. Výsledok vynásobíme šestnástimi. (26 * 16 = 416)

  6. Výsledok odčítame od horizontálneho rozmeru filmu (576 - 416 = 160)

  7. Výsledok vydelíme dvomi. (160 / 2 = 80)

Výsledok zapíšeme do koloniek X1 offset a X2 offset zároveň. Klikneme na tlačidlo OK.

Nasleduje ďaľší nepovinný krok 2. Ak ho nevykonávate, všimnite si prosím, že za ním ešte nasleduje dokončenie kroku 1 (ktorý je spoločný s krokom 2).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.) Pridanie titulkov

Možno sa pýtate, prečo treba titulky do filmu "pridávať", prečo ich nestačí mať tak ako v počítači v textovom súbore. Dôvod je taký, že mobilné telefóny (s ktorými som sa stretol) si s tzv. externými titulkami neporadia. Našou úlohou je preto pridať titulky priamo do jednotlivých obrázkov filmu.

VirtualDub nechajte otvorený v pozadí a spustite program SRTtoSSA (po rozbalení stiahnutého ZIP archívu spustením Conversor.exe).

Titulky vo formáte SRT (ak máte len iný formát, môžete na konverziu do SRT použiť jednoduchý SubtitleEdit) načítame kliknutím na horné tlačítko Browse....

SRTtoSSA
SRTtoSSA 

Ostatné nastavenia môžeme ponechať tak, ako sú prednastavené (zvyknem len zmenšiť hodnoty Dist. to borders, aby titulky boli čo najviac na spodku filmu). Stlačením Convert... spustíme konverziu.

Hláška Job finished znamená, že v rovnakom adresári ako zdrojové titulky pribudol súbor s koncovkou .ssa. Ak ste nebodaj dostali chybové hlásenie input file error, sú tri možné príčiny:

  1. Titulky začínajú číslom 0. Pred konverziou ich otvorte buď cez Notepad (príkazom File -> Open with v kontextovej ponuke súboru vo Windows Explorer) a nultý titulok zmažte, alebo ich otvorte cez SubtitleEdit a príkazom Tools -> Start numbering from... prečíslujte titulky od čísla 1).

  2. Titulky používajú nevhodnú znakovú sadu Unicode. Otvorte ich cez Notepad a príkazom z hlavného menu File -> Save as... vyvoláte dialógové okno, v ktorého spodnej časti zmeníte Encoding na ANSI a uložíte.

  3. Titulky sú od výroby chybné. Chyby v číslovaní opraví SubtitleEdit (viď bod 1), inak prosím skúste na internete pohľadať inú verziu titulkov.

Na pridanie titulkov do filmu cez VirtualDub potrebujeme ešte malý doplnok subtitler pre VirtualDub, ktorý si prosím stiahnite a rozbaľte.

Vrátime sa teraz k VirtualDub, kde máme otvorené okno so zoznamom aplikovaných filtrov (ak ste prvý krok nevykonávali, návod na otvorenie nájdete tam). Opäť klikneme na Add... a v novom okne tentoraz na Load....

načítanie filtra
načítanie filtra 

Objaví sa dialógové okno na vyhľadávanie súborov, v ktorom nájdeme stiahnutý doplnok subtitler a zvolíme súbor Subtitler.vdf. Do zoznamu dostupných filtrov pribudne nový s názvom subtitler, ktorý označíme a klikneme na OK.

označenie subtitler
označenie subtitler 

Tým sa nám objaví ďaľšie nové okno, kde kliknutím na tri bodky v pravej časti zvolíme naše do formátu SSA skonvertované titulky.

konfigurácia titulkov
konfigurácia titulkov 

Po zvolení potrebného súboru môžeme cez Show preview overiť vzhľad titulkov vo filme (je potrebné sa na spodnej lište presunúť na taký obrázok filmu, ktorý obsahuje konverzáciu).

kontrola titulkov
kontrola titulkov 

Keď sme s titulkami spokojní, môžeme kontrolu titulkov zavrieť a konfiguráciu (viď predošlý obrázok) odsúhlasiť tlačítkom OK.

1.-2.) Uloženie upraveného filmu

Okno so zoznamom filtrov (ktoré ak ste vykonali oba predošlé kroky obsahuje dva filtre) zavrieme tlačítkom OK.

V hlavnom menu zvolíme Video -> Compression... a vyberieme posledný kodek s názvom Xvid MPEG-4 Codec.

voľba kodeku
voľba kodeku 

Potvrdíme OK.

Príkazom File -> Save as AVI... z hlavného menu vyvoláme dialóg, kde zvolíme miesto uloženia upraveného filmu a potvrdením sa začne ukladanie.

ukladanie
ukladanie 

Dĺžka, kvalita filmu a rýchlosť počítača významne vplývajú na dobu potrebnú pre ukončenie operácie. V najbežnejších situáciách sa pohybuje od 30 do 100 minút.

3.) Konverzia do mobilného formátu

Posledným (a pre niekoho aj prvým) krokom je prekódovanie filmu z formátu AVI (prípadne iného, ak ste prvé dva kroky vynechali) do formátu, ktorý dokáže prehrať váš mobilný telefón. Takýmto formátom je najčastejšie 3GP alebo MP4 (overiť môžete v špecifikáciách vášho mobilu pod podporovanými formátmi videa).

Celý proces konverzie prebehne v programe SUPER, ktorý mi spoľahlivo fungoval vo Windows XP i Windows Vista (vo Windows 7 s ním mám problémy).

Po jednoduchej inštalácii a prvom spustení programu je prvou vecou prestavenie módu v ľavom hornom rohu na horný prepínač.

Hneď prvá položka (1. Select Output Container) si pýta voľbu cieľového formátu.

  • 3GP (Nokia/NEC/Sams/Siem..) zvolíme pre telefóny uvedených výrobcov

  • 3GP / 3G2 (Morotola/Sony...) zvolíme pre telefóny uvedených výrobcov

  • MP4 zvolíme pre telefóny nepodporujúce 3GP, príp. pre iPod

V závislosti od vašej voľby sa automaticky nastavia hodnoty druhej (zelenej) a tretej (modrej) položky pre kodek videa a zvuku, tie neodporúčam následne bezdôvodne meniť.

V ďaľšej časti (naľavo označenej nápisom VIDEO) je možné nastaviť jednotlivé parametre výsledného obrazu.

Ľavú (na obrázku urezanú) položku Disable video necháme nezaškrtnutú, odstránila by obraz.

Vo Video Scale Size treba zvoliť rozlíšenie obrazovky vášho mobilu. Aspect je nastavením pomeru strán výsledného obrazu; pri absolvovaní prvých dvoch krokov tohto článku zvoľte 4:3, inak odporúčam 11:9.

Frame/Sec určuje, koľko obrázkov bude mať film za jednu sekundu. V najnovšej verzii programu som musel zvoliť vždy hodnotu 25, inak bol obraz a zvuk asynchrónny.

Bitrate (dátový tok) určuje kvalitu filmu. Pri rozlíšení 320:240 je hodnota 160 kompromisom medzi pekným obrazom a prijateľnou veľkosťou súboru. Hodnoty nad 400 považujem za zbytočné vysoké.

Nastavenia Options v pravej časti ostanú v pôvodnom stave.

Pás nižšie (naľavo označený ako AUDIO) slúži pre konfiguráciu zvuku :

Jedinou položkou, ktorú má zmysel v prípade potreby meniť, je Bitrate, viacmenej určujúci kvalitu zvuku. Vyššie hodnoty sú možno vhodné pri muzikáloch, moje hudobne hluché ucho si však zatiaľ vždy vystačilo s hodnotou 48, prípadne 64.

Napokon najdôležitejšia časť, voľba zdrojového súboru. Ak ste vykonali prvé dva kroky návodu, použite prosím upravené video, ktoré vyprodukoval VirtualDub, inak ľubovoľné video v ľubovoľnom formáte.

Súbor pridáme buď jeho pretiahnutím do prázdnej plochy, alebo kliknutím pravým tlačidlom myši a voľbou položky Add Multimedia File(s) z kontextovej ponuky. Proces konverzie zahájime stlačením Encode (Active Files).

Poznámka: Program sa ešte môže pred zahájením procesu opýtať, či si prajeme použiť formát 3GP alebo 3G2. V tom prípade môžete ponechať predvolenú možnosť, ktorou je 3GP.

Po dokončení konverzie (v kolonke Output status napravo od pridaného zdrojového súboru sa objaví veľkosť skonvertovaného videa) vám v adresári zdroja pribudne nové video vo formáte 3GP/MP4 (ktoré cez Windows Media Player pravdepodobne nepôjde prehrať, ak ho však chcete pred nahratím do mobilu skontrolovať, môžete použiť napr. VLC Media Player).

Cieľová rovinka

Teraz ostáva už len nahrať skonvertované 3GP/MP4 video na pamäťovú kartu.

  • Najschodnejšou cestou je obvykle USB kábel, ktorý priamo prepojí váš mobil s počítačom a obsah pamäťovej karty môžete modifikovať buď cez Windows Explorer alebo cez softvér dodaný k telefónu.

  • Ak vlastníte čítačku pamäťových kariet, môžete do nej vložiť vašu kartu a cez Windows Explorer k nej priamo pristupovať.

  • Menej bežným a praktickým spôsobom je použitie technológie Bluetooth, v tom prípade ale musíte vlastniť Bluetooth adaptér k počítaču a taktiež váš telefón musí tento spôsob výmeny dát podporovať.

Dúfam, že som v tomto návode poskytol dostatok informácii na to, aby sa vám podarilo vyrobiť pozerateľný film hneď na prvý pokus. Ak sa tak však náhodou nestane, jednoduchou modifikáciou potrebného nastavenia (kvality obrazu, veľkosti titulkov, ...) pri opakovaní postupu nedostatok odstránite. Odmenou za váš čas bude nielen zahnatie nudy pri cestovaní či čakaní; ale aj nadobudnutie znalostí a skúseností pri práci s multimédiami.

Polislav Cupek

Polislav Cupek

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý lekár z Bratislavy zabavený počítačmi, dopravou a encyklopédiami. Zoznam autorových rubrík:  PočítačeGoogleFirefoxSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu